Blog z życia mamy i córki. Mała miejscowość, mały domek, wielkie szczęście!

niedziela, 15 czerwca 2014

Odruchy noworodkowe + małe sprostowanie

W odpowiedzi na ostaniego posta i komentarze pod nim :)
Kochane mamy, czuję że zostałam źle zrozumiana z tym "karmieniem na żądanie", dlatego chciałam wyjaśnić. Zamierzam ZASPOKAJAĆ GŁÓD DZIECKA zawsze i wszędzie, kiedy tylko będzie taka potrzeba, chcę natomiast uniknąć sytuacji podawania piersi na uspokojenie, na każdy płacz etc. Położna i mądre książki mówią: dziecko musi jest regularnie w odstępach nie większych niż 3 godziny ( w nocy 4). Więc jeżeli Mała Alicja będzie głodna po 2 godzinach dam jej jeść :) Po prostu chciałabym się nauczyć mojego dziecka, zrozumieć kiedy płacze bo jest głodna a kiedy bo jest zmęczona  a kiedy bo ma mokro :) Myślę że to ważne. I właściwie tylko o to mi chodziło :)


Sześć odruchów noworodkowych, które można sprawdzić w domu :)

Jak ktoś słusznie zauważył (Mamusia Mylcia - o Tobie myślę) nudzi mi się. Więc buszuję po internetach i czytam i edukuję się na wszystkich parentingowych portalach :)
Temat odruchów wydał mi się na tyle ciekawy aby poświęcić mu kawałek bloga :) Pamiętam jak uczyłam się o tym na drugim roku studiów na przedmiocie zwanym psychologia rozwoju człowieka w cyklu życia i na stosowanej psychologii rozwoju. No nie zainteresowało mnie to wtedy na tyle żeby wybrać specjalizację "dziecięcą" i poszłam w kierunku klinicznej i sądowej. Pewnie jakbym teraz stanęła przed takim wyborem to wyglądałoby to inaczej :) Do sedna.
Odruchy noworodkowe to pierwotne reakcje na bodźce docierające do dziecka z zewnątrz. Prawidłowy rozwój gwarantuje całkowity zanik odruchów do 6 miesiąca życia dziecka (każdy w swoim czasie).
Odruchy są automatyczne, niezależne od woli i umysłu dziecka. Obserwacja prawidłowo przebiegających odruchów jest ważna z uwagi na fakt iż świadczą one o prawidłowym rozwoju układu nerwowego.

1. Odruch ssania - bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju aparatu mowy, doskonali się przy karmieniu dziecka. Odruch zanika około 3 miesiąca życia dziecka, potem ssanie jest kontrolowaną czunnością - dziecko ssie kiedy chce. Zaleca się stosowanie smoczka/uspokajacza do 3 miesiąca życia, właśnie w celu zaspokojenia potrzeby ssania u dziecka.

2. Odruch Babińskiego - odruch na muśnięcie dziecka po stópce. Gdy muśniemy palcem, patyczkiem dziecko od pięty do palców nastąpi automatyczne ułożenie paluszków w wachlarz, zadarcie palucha ku górze i wykrzywienie stópki do środka. Zanika zazwyczaj do 6 miesiąca życia, ale może występować nawet do 2 roku życia, co jest całkowicie prawidłowe.

3. Odruch Rootinga / szukania - odruch ten pojawia się już w 32 tygodniu życia płodowego, zanika do 4 miesiąca życia dziecka. W momencie dotknięcia delikatnie palcem okolic kącika ust dziecko otwiera usta, wysuwa język i zwraca głowę w kierunku bodźca. W ten sposób szuka piersi matki.

4. Odruch toniczno-szyjny / szermierza / ATOS - w momencie gdy dziecko przekręca główkę na bok jego nóżka i rączka, po tej stronie ciała w którą zwrócona jest główka, automatycznie się prostują. Odruch ten pojawia się już  w życiu płodowym i ułatwia dziecku kopanie mamy :) a także przejście przez kanał rodny. Zanik następuje ok. 6 miesiąca życia.

5. Odruch MORO - reakcja obronna na nagły, silny bodziec, niespodziewaną zmianę pozycji lub hałas, dziecko wyrzuca rączki na boki prostując je (wdech), następnie podkurcza i przyciąga do klatki piersiowej (wydech). Odruch powinien zaniknąć pomiędzy 4-6 miesiącem życia.

6. Odruch chwytny / Palmara - ulubiony odruch psychologów :) Gdy włożymy dziecku palec, patyczek, linę cokolwiek w rączki ono od razu je zaciśnie, to samo dzieje się ze stópkami podrażnionymi w części podeszwowej (zgięcie paluszków). Gdy dziecko trzyma mocno można zaobserwować że lekko się podciąga w kierunku przedmiotu, który trzyma, nie można podnosić dziecka!. Około 4-6 miesiąca odruch powinien przekształcić się w chwyt pestkowy, czyli taki, który pozwala utrzymać przedmiot między kciukiem a palcem wskazującym. Co ciekawe prawidłowy zanik tego odruchu wpływa na rozwój mowy, a to dzięki połączeniom nerwowym między ręką a ustami.

Obserwacja noworodka to super sprawa, myślę, że jako człowiek nauki (haha) będę miała na uwadze te odruchy. A jak jest u Was mamy?
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...