Blog z życia mamy i córki. Mała miejscowość, mały domek, wielkie szczęście!

sobota, 20 grudnia 2014

Rozwój dziecka

Mała ściąga z rozwoju - skoki w pigułce

Skoki rozwojowe - każdy rodzic słyszał ten termin nie raz, ale z czym to się je...
Terminem tym określamy jakiś przełomowy okres w życiu dziecka, kiedy to uczy się ono i nabywa nowe umiejętności. Skoki dlatego ponieważ zazwyczaj mamy wrażenie, że dzieje się to z dnia na dzień, nagle i niespodziewanie. Niestety bywa, że tym skokom towarzyszy rozdrażnienie, zły nastrój ogólnie pojęte marudzenie. Tego akurat nie da się wytłumaczyć. Tak jest i koniec. Rodzic musi uzbroić się w cierpliwość i pomóc dziecku przejść, albo przeskoczyć ten okres :)


 
 

Oczywiście należy pamiętać, że każde dziecko rozwija się w swoim indywidualnym tempie i powyższe umiejętności mogą pojawić się na różnym etapie rozwoju, niemniej jednak literatura podaje taki 'widełki' jako wynacznik. Niemniej zawsze istnieje gracia błędu +/- 2 tygodnie. Należy wziąć też pod uwagę to czy dziecko urodziło się w terminie, bo jeżeli nie to też musimy pamiętac o tym żeby odpowiednio obliczyć jego wiek i tak dzieci urodzone wcześniej przechodzą swój skok odpowiednio później, a dzieci urodzone po terminie odpowiednio wcześniej :)

Uwielbiam patrzeć jak rozwija się moja córka! Myślę, że każdy rodzic z radością obserwuje kolejne etapy rozwoju i nie wierzę, że nie sprawdzacie co miesiąc? tydzień? czego możecie się spodziewać i czego wypatrywać u malucha :) Mam nadzieję, że ta ściąga umili Wam ten czas ;)

Na koniec Alicja, która bardzo intensywnie próbuje włożyć marakasa do buzi, nie ważne że się nie mieści, nie poddawała się ;)


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...