Blog z życia mamy i córki. Mała miejscowość, mały domek, wielkie szczęście!

piątek, 2 stycznia 2015

Dowód osobisty dla niemowlaka

Po co to? Jak to? Gdzie to?

Po co?

Dowód dla niemowlaka przydaje się właściwie w jednej sytuacji - podróż za granicę. Wiadomo, że aby przekroczyć granicę trzeba posiadać przy sobie dokument tożsamości (dowód, paszport), dotyczy to także dzieci, ba! nawet psów i kotów! Dlaczego więc dowód a nie paszport, odpowiedź jest prosta, jeżeli nie planuję wyjazdu tam gdzie honorują tylko paszport to dowód bo: a/ szybciej b/ za darmo c/ w moim mieście.

Jak to? Gdzie to?

Żeby wyrobić dowód dla dziecka postępujemy tak jak w przypadku dowodu dla osoby dorosłej ALE przy składaniu wniosku muszą być obecni rodzice, oboje (podpisy na oczach urzędników trzeba złożyć), co ciekawe obecność dziecka nie jest wymagana. Zatem udajemy się do właściwego Urzędu Miasta/Gminy, z aktem urodzenia (zabierają nam go i nie oddają), tatusiem i mamusią, swoimi dokumentami tożsamości (ja dowodu zapomniałam, prawo jazdy też może być, lub każdy inny dokument ze zdjęciem)  i dwoma zdjęciami dowodowymi dziecka.

Zdjęcia, no właśnie, jak zrobić zdjęcie niesiedzącemu i nietrzymającemu główki dziecku? Można rozeznać się w terenie i znaleźć fotografa który takie zdjęcia potrafi robić iść i zapłacić i mieć gotowe zdjęcia. Ale można też spróbować w domu. Dziecko wypoczęte, najedzone i szczęśliwe współpracuje bardzo dobrze :)

Jak zrobić zdjęcie do dowodu niemowlakowi?
-na przewijaku/podłodze/łóżku kładziemy białe prześcieradło (tło musi być białe, bezwzględnie)
-układamy główkę dziecka tak żeby widoczna byłą lewa strona z całym lewym uchem
-dziecko musi mieć otwarte oczy, zamknięte usta, bez nakrycia głowy
-zdjecie robimy z góry, centralnie na twarz dziecka (żadne artystyczne podejscia ;))
-zabawiamy dziecko zabawką, tak aby patrzyło w wybranym - lewym - kierunku i pstrykamy aż wyjdzie :)Na koniec wybieramy komisyjnie (mąż, dziadkowie, sąsiadka) najlepsze zdjecia i idziemy do fotografa je wywołać :)
! zdjęcia na dowodzie jest czarno-białe więc kolor ubrania nie ma znaczenia :)
! zdjęcia robione we wrześniu, Alicja zmieniła się już 100 razy, a dowód ważny na 5 lat!
! na dowód czeka się 30 dni! dlatego trzeba o nim pomyśleć wcześniej!

! dziecięce zdjęcia są traktowane łagodniej w okienku urzędu, wiadomo, że takie niemowlę nie współpracuje i trzeba się nagimnastykować żeby zrobić dobre i spełniające kryteria zdjęcie :)

Mam nadzieję, że post praktyczny i pomocny :)
Teraz jeszcze czekamy, aż Alicja zacznie chodzić i może lecieć po piwo ;) I od razu przypomniała mi się historia, kiedy to pani w lokalu nie chciała mi sprzedać piwa bo nie miałam dowodu, a legitymacja studencka była dla niej mało wiarygodna o.O, w końcu jest tylu studentów poniżej 18 roku życia.....
Buziaki :*

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...